top of page

Varikosel belirtisi nedir?

Varikosel, testis venlerinin( toplar damar) genişlemesidir. Varikosel, erkeklerin yaklaşık %15'inde görülür ve %90 sol testiste görülür. Varikosel genellikle belirti vermez, ancak bazı durumlarda aşağıdaki belirtilere neden olabilir.

Varikosel belirtisi nedir?

Varikosel, testis venlerinin( toplar damar) genişlemesidir. Varikosel, erkeklerin yaklaşık %15'inde görülür ve %90 sol testiste görülür. Varikosel genellikle belirti vermez, ancak bazı durumlarda aşağıdaki belirtilere neden olabilir:
• Testislerde ağrı
• Testis üst tarafında lokalize şişlik
• Testislerde ağırlık ve sıcaklık hissi
• Testiste küçülme
• Cinsel isteksizlik
Varikosel, testislerde kan akışını engelleyebilir ve bu da testisi içinde sıcaklık artışı yaparak sperm üretimini ve kalitesini etkileyebilir. Ayrıca genişlemiş damarlardan testislere doğru geriye kan akımı(reflü) olduğunda, toplarda damarlarda oldukça bol miktarda bulunan atık maddeler, toksinler ve ağır metaller sperm üretimini ve testosteron üretimini etkilenir. Varikosel olan erkeklerde kısırlık riski artar.
Varikosel, genellikle fizik muayene ile teşhis edilir. Üroloji uzmanı testisleri muayene ederek genişlemiş damarları ve küçülmüş testisi tespit edebilir. Varikosel, ultrason gibi görüntüleme testleri ile de teşhis edilebilir.
Varikosel genellikle tedavi gerektirmez. Ancak, ağrıya neden oluyorsa, kısırlık riskini artırıyorsa veya testiste küçülmeye yol açmışsa tedavi edilmelidir. Varikoselin en iyi tedavisi mikrocerrahi yöntemle varikosel olan damarların bağlanması veya çıkarılmasını içerir.
Varikosel belirtileri yaşayan erkeklerin bir üroloji uzmanına başvurması önemlidir.

bottom of page