top of page

Sünnet ne zaman olunmalı?

Sünnet, penisin ucundaki derinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Sünnet, dini nedenlerle veya tıbbi nedenlerle yapılabilir.

Sünnet ne zaman olunmalı?

Dini nedenlerle sünnet:
Sünnet, Museviler için bir zorunluluktur. Müslümanlar için ise olmasında fayda var ya da olsa iyi olur şeklinde tavsiye niteliğindedir. İslam inancına göre, sünnet, bir erkeğin temizliğini ve sağlığını korumasına yardımcı olur.
Tıbbi nedenlerle sünnet:
Tıbbi nedenlerle sünnet, aşağıdaki durumlarda yapılabilir:
• Fimozis: Bu durum, sünnet derisinin penis ucunu geri çekmeyi zor veya imkansız hale getirdiği bir durumdur.
• Parafimozis: Bu durum, sünnet derisinin penis ucunu geri çekmeyi zorlaştırır ve geri çekildikten sonra geri çekilemez.
• Enfeksiyonlar: Sünnet, penis ve diğer genital organların, idrara yollarının enfeksiyonlarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
• Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE): Sünnet, bazı CYBE'lerin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
• Prostat ve penis kanseri: Bazı araştırmalar, sünnetin prostat ve penis kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
• Kadın idrar yolu ve genital enfeksiyonları: araştırmalar eşleri sünnetli olan kadınlarda idrar yolu ve genital enfeksiyonlarının daha az görüldüğü saptanmıştır.
Sünnet için en uygun yaş:
Üroloji ve çocuk cerrahisi uzmanları, sünnetin mümkün olduğunca erken yapılmasını önerirken, konusunda uzman olmayan hekimler daha büyük çocuklarda veya yetişkinlerde yapılmasını önermektedir.
Yenidoğan sünneti:
Yenidoğan sünneti, en yaygın sünnet türüdür. Bu işlem, genellikle doğumdan sonraki ilk 4 hafta içinde yapılır. Yenidoğan sünnetinin avantajları arasında, bebek hareketsiz olduğundan işlemin daha hızlı olması ve bebeğin sünnet işlemini hatırlamamasıdır. Anabolik dönemde oldukları için çok hızlı iyileşirler. Amerikada doğan çocukların yaklaşık %70’i sünnet edilmektedir. Bu sünnetlerin neredeyse tamamı yenidoğan döneminde yapılmaktadır. Museviler ise doğduktan sonra ki 8. günde yapmaktadırlar. İslam dininde ise şart olmamakla birlikte tavsiye edilen sünnet zamanı doğduktan sonra ki 8. gündür.
İnfant sünneti: 1-24 ay arasında yapılan sünnetlerdir. İlk 6 aya kadar oyalama ile acısız ve ağlatmadan sünnet yapılabilir. 6 aydan 2 yaşına kadar doğal uykusunda sünnet yapılabilmektedir.

Çocuk sünneti:
Çocuk sünneti, genellikle 2 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda yapılır. Fakat 2-4 yaş arası sünnet hem aile hem de cerrah için zordur. Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece bu yaş grubunda sünnet tercih edilmemektedir. Bu işlem, genellikle lokal anestezi altında. Kliniğimizde aile eşliğinde, oyun oynarken çocuk sünneti gerçekleştirilebilmektedir.
Adölesan sünneti: 10-16 yaş arasında yapılmaktadır. Sünnet yaşı ilerledikçe çocukların sünnete karşı fobileri gelişmekte ve sünnetten kaçınabilmektedirler.
Yetişkin sünneti:
Yetişkin sünneti, genellikle 16 yaşın üzerindeki kişilerde yapılır. Bu işlem, lokal veya genel anestezi altında yapılır.
Sünnet riskleri:
Sünnet, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi bazı riskler taşır. Bu riskler arasında, kanama, enfeksiyon, kötü iyileşmeye bağlı yara izi, yapışıklıklar ve sünnet derisinin çok yada az kesilmesi yer alır. Konusunda uzman üroloji, çocuk cerrahisi yada diğer hekimler sünnet sonrası takibini yaptığı takdirde bu risk yok denecek kadar az olur.

bottom of page