top of page

Erektil Disfonksiyon İktidarsızlık Sertleşme Sorunu Tedavisi

Halk arasında iktidarsızlık olarak da bilinen Erektil Disfonksiyon; cinsel ilişki için penisin ihtiyaç duyduğu sertliğe ulaşamaması veya sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerinde özellikle 40 yaşın üzerindeki her 3 erkeğin 2’sinde görülebilmektedir.

Corpus cavernosum adı verilen penis içindeki kan damar adacıkları ile dolu iki adet silindir şekilli yapının kanla dolmasıyla ereksiyon gerçekleşir. Bu kan dolumunu engelleyen her türlü fiziksel rahatsızlık penisin sertleşememesine veya sertliğin korunamamasına sebep olur.

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Modus ED SWT’nin düşük yoğunluklu şok dalga tedavisinde şok dalgaları anatomik bir bölgeye uygulandığında mekanik strese ve mikro travmaya sebep olur. Bu mekanik stres ve mikro travma kan akışının artmasına ve dokunun neovaskülarizasyonunun tetiklenmesini sağlayan bir dizi biyolojik reaksiyonu tetikler. Böylece şok dalgalarının, penise gelen kan akışını artırması ve yeni damarların oluşmasını sağlaması sonucunda penisin sertleşme sorunu ortadan kalkmış olur.

ED SWT Nasıl Uygulanır?

ED SWT tedavisi direkt olarak penisin çeşitli bölgelerine ve penis köküne uygulanır. Uygulanan her bölgeye bir seansta 300, toplamda 1.500 şok atışı gerçekleştirilir. Peniste 5 farklı noktaya uygulama yapılır.

Tedavi 6’lı seanslar halinde yapılmaktadır. Tedavinin herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle rahatsızlığın şiddetine göre seans sayısı arttırılabilir. Her seans yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

Seans öncesinde hastaya ilaç, sedasyon, anestezi gibi uygulamalar yapılmaz. Seans bitiminde hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.


Diğer Tedavi Yöntemlerinden Farkları Nelerdir?

Erektil disfonksiyonun mevcut cerrahi olmayan tedavi yöntemleri damar içi damar genişletici ajanların intrakavernosal enjeksiyonlarından oluşur. Bu yöntemlerde damarın genişliği artırılarak kan akışı hızlandırılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin dezavantajları ise penisin erekte olmasının altında yatan patolojik etkenleri ortadan kaldırmamasıdır. Genellikle cinsel ilişki öncesinde kullanılır ve etki süresi çok kısıtlıdır.

İlaç tedavilerinde ilaçlar oral yolla alınır ve etken maddeler kana karışır. Bu durum penisteki damarları açması gereken etken maddelerin vücuda yayılarak tüm damarlara etki etmesine sebep olur. Böylece kalp ve damar hastalıklarına sahip bireyler için ciddi riskler oluşur. Modus ED SWT tedavisinde ise odaklanmış şok dalgaları sadece hedeflenen bölgedeki kan damarlarını uyarır.

Modus ED SWT’nin odaklanmış şok dalgaları ile yapılan tedavide ise söz konusu patolojik etkenler tamamen ortadan kaldırılarak, ağır hastalarda bile tamamen iyileşme gözlenir. Modus ED SWT ile diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi damar genişliği artırılmaz, yeni damar oluşumu sağlanır. Böylece özellikle kalp ve damar rahatsızlığına sahip kişilerde görülme olasılığı artan riskli yan etkilerden uzak durulmuş olur.

Ayrıca Modus ED SWT non-invaziv bir tedavi yöntemi olduğu için hastaya cerrahi müdahalede bulunulmaz. Hasta yaklaşık 20 dakika süren seanslardan sonra günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

Yan Etkiler

Tedaviden önce sedasyon, yatıştırıcı vb. herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. İşlem sırasında veya sonrasında hiçbir şekilde ağrı, sızı, şişlik, morarma, yanma ve tahriş gibi bir yan etkisi yoktur.

Sağlığınızı Riske Atmayın

  1. Kazan, Hüseyin Özgür, and Bülent Erol. “Pelvik nörovasküler yaralanması olan rat modelinde, düşük enerji şok dalga tedavisi erektil disfonksiyonda iyileşme sağlar.” Androloji Bülteni 18.67: 236-237.

  2. Tuncel, Altuğ, Ö. Güzel, and Ali Atan. “Erektil disfonksiyonda rol oynayan risk faktörlerini belirleme.” Androloji Bülteni 15.54 (2013): 158-163.

  3. Uluocak, Nihat, et al. “Koroner anjiyografik veriler ışığında erektil disfonksiyona bakış.” Türk Üroloji Dergisi-Turkish Journal of Urology 35.4 (2009): 316-21.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page